Lampiony i przyroda

Modnym zwyczajem stało się puszczanie latających lampionów. Dzięki mediom społecznościowym duże grupy ludzi są w stanie się szybko zorganizować i spędzić razem uroczy wieczór. Latającym lampionom nie można odmówić uroku, niestety jednak mają one pewną wadą, gdyż są zagrożeniem dla zwierząt, a czasem także dla naszego gatunku. Jak to możliwe, skoro lampiony są biodegradowalne?

Informacja na temat całkowitej biodegradowalności lampionów sprawia, że wiele osób, które na co dzień dbają o ochronę środowiska puszcza lampiony z czystym sumieniem. Tymczasem może się zdarzyć, że narobią one dużo co najmniej tyle samo szkód, jak porzucone w lesie śmieci. Pamiętajmy, że lampiony nie lecą wiecznie. Kiedy braknie im paliwa, a więc łatwopalna wkładka przestaje się palić, lampion po prostu spada. Czym więc różni się puszczenie lampionu od zwykłego wyrzucania śmieci gdzie popadnie? Wygląda na to, że niczym. Jest to po prostu bardzo ładne produkowanie śmieci na dużą odległość.

Oczywiście biodegradowalność lampionów jest dużą zaletą, jednak cecha ta nie jest w stanie uchronić głodnych zwierząt od pomyłki. Nawet jeśli lampion rozłożyłby się w czasie jednego miesiąca, wcześniej może zostać po prostu zjedzony. Nie trzeba już chyba dodawać, że taki posiłek nie skończy się dobrze dla nieszczęsnego zwierzęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close