Zdrowie własne i przyrody

www.mhcs.pl

Niejednokrotnie działania na rzecz ochrony środowiska idą w parze z dbałością o własne zdrowie, samopoczucie i nawet stan finansów. Doskonałym przykładem jest sytuacja, w której zostawiamy zatruwający środowisko spalinami samochód i przesiadamy się na dwa ekologiczne kółka – a więc rower.

Pierwszą zaletę takiej przesiadki właśnie wymieniliśmy. Jest to ograniczenie emisji spalin do atmosfery. Wszyscy weźmiemy dzięki temu łyk świeżego powietrza więcej a dziura ozonowa będzie o kilka centymetrów mniejsza. Rower jest jednak równie dobrym wyborem z punktu widzenia naszego zdrowia. Pamiętajmy, że jest to forma sportu. Nawet jeśli przejedziemy sto metrów do sklepu i z powrotem zmobilizujemy organizm to pewnego wysiłku, a więc poprawimy krążenie i pracę serca oraz rozgrzejemy zastygłe mięśnie. Jakby tego mało, zaoszczędzimy kilka złotych, które normalnie przeznaczylibyśmy na benzynę.

Przesiadka na rower ma sens zwłaszcza wtedy, gdy mamy zamiar pokonać krótki dystans. Walka lenistwem nie jest łatwa, ale tylko na początku. Po paru razach na rowerze zauważymy, że sięgamy po dwa kółka niemal odruchowo i przejechanie nawet dłuższego odcinka nie stanowi dla nas problemu. Unikając aktywności fizycznej wpędzamy się w jeszcze większe zmęczenie i rozleniwienie. Odrobina ruchu sprawi, że poczujemy się lepiej i kolejne przejażdżki będą przyjemnością. Może nawet wybierzemy rower na dłuższym dystansie, a tym samym jeszcze bardziej przyczynimy się do ochrony przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close